Bikiniarze
Termin bikiniarze określa subkulturę wywodzącą się z przedwojennych entuzjastów muzyki jazzowej.
Przed wojną ruch ten nosił różne nazwy w różnych częściach świata – w Anglii jego przedstawicieli nazywano teddy boys, we Francji i Belgii – zazous, w Rumunii – malagambiści, w ZSRR – Styladzy zaś w Czechosłowacji Potapka.
Najistotniejszą cechą bikiniarzy było bezgraniczne uwielbienie dla muzyki jazzowej i kultury amerykańskiej.
Przedstawiciele tej subkultury już poprzez swój wygląd demonstrowali swoje poparcie dla amerykańskich wzorców.
Nosili szerokie marynarki i wąskie spodnie, budy na grubej gumowej podeszwie, skarpetki i krawaty w jaskrawych kolorach.
Szczególnie często stosowanym w ubiorze kolorem był czerwony.
W Polsce ruch bikiniarzy był sumiennie tłamszony przez władze PRL ze względu na swoje kosmopolityczne i proamerykańskie poglądy.
Samo słowo bikiniarze jest etymologicznie związane z amerykańskim terminem bitnik, określającym buntownika, człowieka wyrażającego swój sprzeciw wobec otaczającej go rzeczywistości.
www.hpbj-online.pl
Polecane artykuły
Czy znamy wina do 40 złotych?
Tak naprawdę nie będziemy wiedzieli jakie wina najbardziej nam smakują, jeśli nie zaczniemy ich próbować. Dopiero wówczas będziemy mogli określić, czy wolimy wina białe czy czerwone, czy bardziej skłaniamy się ku winom słodkim czy wytrawnym. Najważniejsze jednak jest tutaj to, abyśmy wybierając win
Czy widzieliśmy bufety - meble to ciekawe
Są meble, które znane są od wielu, wielu lat a nawet stuleci. I chociaż mogły zmienić swoje przeznaczenie, to niejednokrotnie ich nazwy pozostały. Tak jest na przykład z szafką, którą nazywamy bufet, mebel ten znany jest od wielu wieków. To mebel dawniej posiadający dwie szafki – dzisiaj może być i